Your browser does not support JavaScript!


Ako pripraviť dodávku na zimu?

Zima môže byť skutočnou výzvou pre ľudí aj pre dodávky. Mrazivé teploty, posypané cesty soľou a všadeprítomný sneh majú skutočný vplyv na životnosť našich vozidiel. Staré príslovie "prevencia je lepšia ako liečba" dokonale odráža skutočnosť, že by sme mali naše dodávky pripraviť na útrapy zimy. Niekoľko jednoduchých krokov nás môže ušetriť zbytočného stresu. Ako pripraviť svoju dodávku na zimu? Aké súčiastky pre dodávky by sme si mali kúpiť vopred? Prečítajte si článok.

Postarajte sa o brzdový systém

Brzdná dráha vozidla na zľadovatenom a zasneženom povrchu vozovky sa výrazne predlžuje. Brzdnú dráhu ovplyvňujú faktory, ako napr.
- stav pneumatík,
- kvalita a čistota bŕzd,
- správna reakcia a viditeľnosť,
- typ povrchu vozovky, po ktorej jazdíte.

Preto by sme mali skontrolovať stav nášho brzdového systému ešte pred prvými mrazmi. Neváhajte vymeniť staré komponenty, pretože majú reálny vplyv na vašu bezpečnosť a bezpečnosť ostatných účastníkov cestnej premávky. Brzdové doštičky Ford Transit nájdete v našom internetovom obchode. Pre zákazníkov sme pripravili aj špeciálne sady originálnych brzdových kotúčov a doštičiek prispôsobené konkrétnym verziám dodávok.

Objednajte si zimnú kvapalinu do ostrekovačov

Najjednoduchším a najlacnejším spôsobom, ako pripraviť svoju dodávku na zimu, je kúpiť a vymeniť zimnú kvapalinu do ostrekovačov. Je navrhnutá tak, aby fungovala pri nízkych teplotách, takže nezamŕza. Zimná kvapalina do ostrekovačov je užitočná z hľadiska zlepšenia viditeľnosti a môže tiež pomôcť rozmraziť zamrznuté čelné sklo. Oplatí sa kúpiť si ďalšiu fľašu a voziť ju so sebou v batožinovom priestore, aby ste predišli jazde so znečisteným čelným sklom.
Ford Transit sneh

Zlepšenie viditeľnosti - stierače a osvetlenie čelného skla

Jednou z charakteristík zimy je, že sa relatívne skôr stmieva a nastáva tma. S topením sa objavuje aj blato zmiešané so soľou, ktoré môže na našich čelných sklách zanechať šmuhy. Preto je dôležité zabezpečiť, aby boli vaše stierače čelného skla v dobrom stave. Opotrebované lišty stieračov ford transit neodvádzajú vodu účinne a zanechávajú šmuhy, čo zhoršuje viditeľnosť a komfort jazdy. Navyše výmena stieračov je jednoduchá práca, ktorú zvládne aj začiatočník.
Najdôležitejším faktorom pre viditeľnosť na ceste je však osvetlenie. Za účinné a dobre nastavené svetlá vo vozidle je zodpovedný každý vodič. Preto ak sa prepálila žiarovka alebo sa poškodilo svietidlo - odporúčame tieto komponenty okamžite vymeniť. Prasknutý svetlomet pre Ford Transit môžu ďalej poškodiť nízke teploty alebo soľ na ceste. Takúto závadu by sme nemali podceňovať, pretože nefunkčný svetlomet nás môže náhle poškodiť aj počas jazdy. Po skontrolovaní svetiel vozidla je vhodné navštíviť servis, kde ich upravia.

Problémy s naštartovaním autobusu

V zimnom období je najčastejšou situáciou, keď sa dodávka nenaštartuje. Môže to spôsobiť viacero faktorov, najčastejšie slabá batéria, znečistený palivový filter ford transit, zamrznuté palivové potrubie, vypálené zapaľovacie sviečky a chybný alternátor. Oplatí sa skontrolovať úroveň nabitia batérie a napätie na svorkách pri naštartovanom motore. Vyhnete sa tak nepríjemným prekvapeniam.

Chladiaca kvapalina, ktorá zodpovedá ročnému obdobiu

Chladiaca kvapalina v našej dodávke by mala byť prispôsobená vonkajšej teplote. Nesprávna chladiaca kvapalina ford transit môže viesť dokonca k mechanickému poškodeniu bloku motora. Z tohto dôvodu odporúčame používať originálne prevádzkové kvapaliny Ford, ktoré sú prispôsobené rôznym poveternostným podmienkam. Na trhu sú k dispozícii aj testy na kontrolu bodu mrazu chladiacej kvapaliny. Chybný chladiaci systém môže viesť k netesnostiam a vážnemu poškodeniu vašej dodávky v dôsledku prehriatia motora.
Ford Transit Zima

Nezabudnite na výmenu pneumatík za zimné

Keď priemerná denná teplota klesne pod 7 °C, odporúča sa vymeniť letné pneumatiky za zimné. S výmenou pneumatík nečakajte na sneh alebo na poslednú chvíľu, pretože vtedy sú garáže preplnené. Výmena pneumatík je tiež ideálnou príležitosťou na nastavenie kolies a kontrolu stavu čapov a matíc kolies. Matica kolesa Ford Transit je taká lacná, že sa oplatí kúpiť niekoľko kusov navyše. Práve vďaka maticiam kolies sú kolesá nášho vozidla správne pripevnené k náboju.

Príprava dodávky na zimu - prehľad

V tomto článku sme uviedli najdôležitejšie tipy, ako pripraviť dodávku na zimu. Odporúčame predchádzať poškodeniam, ktoré by mohli vaše vozidlo na niekoľko týždňov znehybniť. Ako praktický tip sa oplatí vyzbrojiť aj mazivom, rozmrazovačom zámkov a špeciálnym prípravkom na tesnenia. Zamrznutý zámok na dodávke, ktorá nemá funkciu centrálneho zamykania, môže byť skutočným problémom. Poruchy sú tiež vystavené chladu a mali by sa premazať vhodným prípravkom. Nenechajte sa zaskočiť zimou a nezabudnite, že potrebné diely pre váš Ford Transit a ďalšie dodávky nájdete v našom internetovom obchode.

Vedeli ste, že ... ?

Naše ďalší blog články: